Захисту потерпілих від домашнього насильства, який використовує система БПД

Дата: 14.05.2021 08:00

Консультують юристи відділу «Ізяславське бюро правової допомоги».

Обмежувальний припис стосовно кривдника – один зі спеціальних заходів що впроваджено в Україні задля протидії домашньому насильству. Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», передбачено, що домашнім насильством  є не тільки заподіяння фізичної шкоди, але також і вчинення сексуального, психологічного або економічного насильства в сім’ї чи в межах місця проживання між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Згідно з Цивільним процесуальним кодексом, така заява має бути розглянута судом протягом 72 годин після її надходження.

За результатами розгляду заяви можуть бути застосовані наступні обмежувальні заходи:

• заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
  • усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
  • обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
  • заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
  • заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
  • заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Рішення судів у справах про видачу обмежувального припису підлягають негайному виконанню.

Обмежувальний припис може бути видано на строк від одного до шести місяців, а також продовжено на строк до шести місяців після закінчення строку, зазначеному у рішенні суду про його видачу.

Відповідно до п. 12-1 ч.1 ст. 2 Закону України «Про судовий збір», за подання заяви про видачу обмежувального припису судовий збір не сплачується.

Із заявою про видачу обмежувального припису може також звернутися і особа, яка зазнала насильства за ознакою статті, згідно з Законом України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків».

Якщо Ви чи Ваші близькі стали жертвою насильства, або якщо Вам потрібно залишити повідомлення про факт насильства нагадуємо, куди звертатися по допомогу у Ізяславській територіальній громаді у випадку проявів насильства:

- відділ поліцейської діяльності № 2 Шепетівського районного управління поліції ГУ НП в Хмельницькій області (м. Ізяслав, вул. Грушевського,  24, тел. 102);

- відділення соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг» Ізяславської міської ради  (м. Ізяслав, вул. Незалежності, 43, тел. 4-21-38);

відділ «Служба у справах дітей» Ізяславської міської ради (м. Ізяслав, вул. Шевченка, 10-В).

Якщо Вам або вашим близьким потрібна правова допомога — телефонуйте за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103 або звертайтеся до місцевих центрів та бюро. Отримати правову допомогу онлайн можна електронною поштою, у Facebook, Viber, Telegram та у мобільному застосунку «Безоплатна правова допомога»., та скористатися платформою цифрових консультацій WikiLegalAid.