САХНОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Хмельницька область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Амброзія полинолиста – небезпечний для людини та довкілля бур’ян

Дата: 29.07.2024 16:00
Кількість переглядів: 59

Фото без опису

Вкотре нагадуємо  про  небезпечний карантинний бур’ян, що несе загрозу для людей та завдає великої шкоди сільському господарству

       Амброзія  полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) – Походить з Північної Америки. На теперішній  час  розповсюджена  майже  по  всьому  світу,   в Україні  присутня  в 21 областях.

        По зовнішньому вигляду нагадує полин звичайний.  Стебло прямостояче, розгалужене, опушене короткими волосками. Висота стебла й розміри надземних органів сильно варіюють. При густому травостої на сухих схилах і бідних ґрунтах  рослин ледь досягають10-15 см; на родючих ґрунтах, за достатнього зволоження, і рідкого травостою, окремі рослини досягають      2-2,5 м висоти. Сходи зявляються наприкінці квітня травні, цвіте з середини липня до жовтня, плодоносить у вересні – листопаді.

       Амброзія полинолиста розмножується лише насінням, яке утворюється у великій кількості. Невеликі рослини продукують 50-300 насінин, добре розвинені рослини можуть давати по 40-80 тис. насінин.  Від материнської рослини  насіння може переноситись на значні відстані з водними потоками (талими водами навесні, по струмках, ярах, річках). Розповсюдженню бур’яну  сприяють: вітер, транспорт (колеса автомашин, тракторів і інших транспортних засобів), взуття людей.

      Амброзія полинолиста засмічує всі польові культури, особливо просапні та зернові, а також городи, сади, луки, пасовища. Часто зустрічається на узбіччях залізниць, шосейних і ґрунтових  доріг, по берегах річок ставків.         Шкодочинність  буряну в районах  масового поширення винятково велика. Вона складається зі зниження врожайності сільськогосподарських культур, засмічення їх врожаю, погіршення якості кормів, зниження продуктивності пасовищ і негативного впливу на здоров’я людей. Розвиваючи потужну надземну масу й кореневу систему, амброзія сильно пригнічує культурні рослини та споживає з ґрунту велику кількість поживних речовин.

        При сильному засміченні посівів амброзією полинолистою  врожайність культур різко знижується. Під час збирання врожаю засмічених  посівів пізньостиглих культур (соняшник, коноплі, люцерна, насінники овочевих) у нього потрапляє насіння амброзії, відокремити яке досить важко. В  таких     випадках необхідні додаткові витрати на очищення насіннєвого матеріалу. 

При засміченні посіви багаторічних трав (конюшини, люцерни та ін.) і однорічних трав на зелений корм, а також луків і пасовищ якість корму, що заготовлюється, знижується.

      Амброзію полинолисту з повним правом можна назвати  екологічно небезпечним бур’яном. Адже пилок амброзії викликає у людей захворювання –амброзійний поліноз або «сінну пропасницю». У період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає велика кількість населення. У  людей втрачається  працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей, з’являється нежить і сльозотеча, чхання, підвищення температури, розвивається астма.

        Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь: узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція; пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км); сільськогосподарських угідь

       Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої  мають агротехнічні  методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробка  ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження  запасів насіння бур’яну  в  ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту так і врожаю сільськогосподарських  культур.

        На землях дуже засмічених амброзією, кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де,за правильного обробітку засміченість буряну знижується на 70-80%.  На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати. Правда після скошування вона інтенсивно відростає, тому процедуру проводять не менше 3-4 разів за літо. Можна також використовувати натрієву й амінну сіль (2-3кг/га) в суміші з аміачною селітрою (10кг/га) чи з сульфатом амонію. А на великих площах слід застосовувати гербіциди.                                Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Його  доцільно застосовувати у промислових зонах,  на узбіччях доріг, на сільгоспугіддях. Він передбачає застосування гербіцидів відповідно до переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Досягти високого результату  при застосуванні хімічних препаратів можна у фазі до двох -  чотирьох  справжніх листочків амброзії. У більш пізніх фазах розвитку - ефективність дії хімічних препаратів суттєво знижується. Асортимент гербіцидів що усувають даний карантинний вид, є досить широким. Для знищення амброзії полинолистої підходять препарати на основі солей гліфосату (торнадо, Ураган Форте, Раундап Екстра ), сульфонілсечовини (тритон, Міранда), прометрину (ґрунтовий гербіцид Сегмент). Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку.

           Механічний метод бажано застосовувати на територіях населених пунктів, на землях з високими й дуже високими санітарно гігієнічними вимогами (землі навколо житлової забудови, громадських  будівель, тваринницьких ферм, парки, стадіони, спортивні майданчики, промислові території тощо), де неможливе застосування гербіцидів. Тут амброзія знищується виполюванням,  шляхом ручного видалення або скошування. На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виполювати рослини амброзії полинолистої. Чим менша рослина, тим легше  проводити цю процедуру. Невеликі рослини, особливо після дощу, добре вириваються з корінням. Доведена ефективність  пізнього скошування амброзії полинолистої, безпосередньо до  її цвітіння, коли утворюються волотеподібні суцвіття, але вони ще не розкрились, що дозволить вирішити кілька проблем – утворення алергенного пилку та насіння. Орієнтовні оптимальні терміни скошування – друга половина липня – початок серпня.    

 

     Враховуючи велику шкідливість амброзії  полинолистої, як для сільського господарства, так для  здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.  

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь